Yunan Adalarına Feribot Logosu

Midilli Adası’nda Gezilecek Yerler

Ayvalık Midilli feribot seferleri ile Midilli seyahatiniz şimdi çok daha kolay.

Bilet Satınal

 • Ayvalık
 • Bodrum
 • Çeşme
 • Kaş
 • Kos
 • Kuşadası
 • Marmaris
 • Meis
 • Midilli
 • Rodos
 • Sakız
 • Samos
 • Seferihisar
 • Ayvalık
 • Bodrum
 • Çeşme
 • Kaş
 • Kos
 • Kuşadası
 • Marmaris
 • Meis
 • Midilli
 • Rodos
 • Sakız
 • Samos
 • Seferihisar

Midilli Adası’nda Gezilecek Yerler

Midilli, Kuzey-Doğu Ege’de güzel bir adadır. Şair Sappho nedeniyle dünyaca ünlü Yunan adalarından bir diğeridir. Uzun bir geçmişe ve zengin bir geleneğe sahip olan Midilli, daha çok aileleri ve özel tatil yapmak isteyen gezginleri cezbetmektedir. Zeytin bahçeleri ve dağlarla dolu Midilli adası harika bir ortama sahiptir. Ada, yüksek kaliteli zeytinyağı üretimi ile ünlüdür!

Midilli Molyvos Kalesi

Molyvos Kalesi

Çam ağaçlarıyla dolu bir tepenin üzerinde yer alan ve bölgenin muhteşem manzarasını sunan Molyvos Kalesi birçok işareti, arması ve diğer ayırt edici unsurları olan halen ayakta durmaktadır.

Midilli Ortaçağ Kalesi

Ortaçağ Kalesi

Aslen Orta Çağ’da inşa edilen, ancak Cenevizliler ve Türkler tarafından birçok dönüşüme uğramış olan Midilli Kalesi Doğu Akdeniz’deki en güçlü kalelerden biridir.

Midilli Taşlaşmış Orman

Taşlaşmış Orman

Sigri’ye 12 km uzaklıktaki bu orman, nadir bulunan bir doğal sit alanı olup bölgenin yoğun volkanik aktivitesi nedeniyle taşlaşmıştır. 1985 yılında resmen doğal anıt ilan edilmiştir.

Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi

Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi

Taşlaşmış Orman Müzesi eşsiz ormanın araştırılması, tanıtılması, teşhir edilmesi ve korunması için 1994 yılında kurulmuştur.

Midilli Ouzo Dünyası Müzesi

Ouzo Dünyası Müzesi

Isidoros Arvanitis’in Ouzo Dünyası Müzesi, Plomari köyünden sadece birkaç dakika uzaklıkta harika bir zeytinlik içinde yer almaktadır. 120 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren bu damıtma tesisi, Ouzo üretiminde uzun bir geleneğe sahip olup Ouzo’sunu dünya çapında 30 ülkeye ihraç etmektedir.

Midilli Barbayanni Ouzo Müzesi

Barbayannis Ouzo Müzesi

Bu müze aslında Midilli’nin geleneksel içeceği olan Ouzo üretimi yapan bir fabrikadır. Müzeyi dolaştıktan sonra burada tadım yaparak satın alabilirsiniz.

Midilli Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Birbirine yakın iki binada yer alan Midilli Arkeoloji Müzesi  küçük heykeller, tarih öncesi eşyalar, antik tapınakların parçaları, madeni paralar, mücevherler ve diğerleri gibi adanın her yerinde yapılan kazılardan elde edilen bulgulara ev sahipliği yapmaktadır.

Midilli Antik Tiyatrosu

Antik Tiyatro

Midilli’nin kuzey tarafında, çam ağaçlarının arasında bulunan Midilli Antik Tiyatrosu aslen Helenistik çağda inşa edilmiş olup birçok reform geçirmiştir.

Midilli Mağaraları

Midilli Mağaraları

Midilli adasında yaklaşık 200 mağara var olup halen bir çoğu keşfedilmemiştir. Bu mağaralar Neolitik dönemle güçlü bir şekilde ilişkilidir ve işaretler ibadet yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Midilli Vrana Zeytin Basım Müzesi

Vranas Zeytin Basım Müzesi

Vranas Zeytin Basım Müzesi, eşsiz mimari değere sahip güzel bir endüstriyel yapıdır. Şair Odysseas Elytis’in dedesi Nikolaos Vranas tarafından yaptırılmış ve 1970’lerin başına kadar işletilmiştir.

Midilli Limonas Manastırı

Limonas Manastırı

1523 yılında kurulan bu manastırın geniş salonları çeşitli hazineleri barındıran ilginç bir müzeye dönüştürülmüştür. Manastır ayrıca 9. ve 19. yüzyıllara ait 15.000’den fazla belge ve 450 el yazması içeren zengin bir kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Kadınların manastıra girmesine izin verilmemektedir.

Midilli Roma Su Kemeri

Roma Su Kemeri

Bu Roma Su Kemeri MS 3. yüzyıldan kalmadır ve geç Roma mimarisinin ilk büyük teknik başarılarından birini oluşturur. 1995 yılında arkeolojik sit alanı olarak hizmete açılmıştır.

Midilli Kamplıcaları

Kaplıcalar

Midilli’de Efthalia, Thermes ve Gera olmak üzere 3 kaplıca vardır.

Midilli İpsilou Manastırı

İpsilou Manastırı

Bizans İpsilou Manastırı, MS 9. yüzyılda Aziz John’u onurlandırmak için kurulmuştur. Andissa’dan Sigri’ye giden yol üzerinde, 511 m yükseklikte yer almaktadır.

Midilli Agios Raphael Monastery

Agios Raphael Monastery

Adanın koruyucusu olan Aziz Raphael adına yapılan bu manastırın mucizeler yarattığı söyleniyor. Agios Raphael’in kafatasına ev sahipliği yapan manastır önceki iki manastırın yerine inşa edilmiş olup kutsal bir hac yeridir.

Midilli Kuş Gözlemciliği

Kuş Gözlemciliği

Midilli’de kuş gözlemciliği çok popüler olup adanın her tarafında çok sayıda kuş gözlem noktası bulunmaktadır. Ancak en ünlüsü adanın merkezindeki Kalloni yakınlarındaki tuz gölleridir.

Midilli Yeni Cami

Yeni Cami

Midilli’deki en büyük cami olan Yeni Cami, Midilli Kasabasının Epano Skala semtindeki 19. yüzyılın önemli bir tarihi eseridir.

Midilli Iakovidis Dijital Müzesi

Iakovidis Dijital Müzesi

Georgios Iakovidis Dijital Müzesi, ressamın doğduğu yer olan dağlık Chidira Midilli köyünde bulunan Yunanistan’daki ilk tam donanımlı dijital sanat müzesidir olup 2008 yılındaki açılışından bu yana müze, bölge için önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Midilli Osmanlı Kalesi

Osmanlı Kalesi

Sigri limanında, köyü korsanlardan korumak için 1757 yılında Türkler tarafından yaptırılan bir kale küçük, kare şeklinde ve tipik Arap mimarisine sahiptir.

Midilli Valide Camii

Valide Camii

1615 yılında inşa edilmiş olan Valide Camii Midilli Adası’nın başkenti olan liman kenti Midilli’de bulunmaktadır.

Midilli Teofilos Müzesi

Teofilos Müzesi

Yerel bir halk ressamı olan Theophilos’un kişisel koleksiyonuna ait 86 resmine ev sahipliği yapan bu müze 1965 yılında Stratis Eleftheriades tarafından kurulmuştur.

Midilli Antik Maraka

Antik Maraka

Makara, Apothikes’te bulunan adını eski Midilli’nin ilk hükümdarı olan Makareas’tan almış olan önemli bir arkeolojik sit alanıdır.

Midilli Belediye Sanat Galerisi

Belediye Sanat Galerisi

Değerli bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Belediye Sanat Galerisi, Halim Bey’e ait eski, tipik bir konakta yer almaktadır.

Midilli Messon Tapınağı

Messon Tapınağı

Kutsal alan Zeus’a adanmış olan tapınak antik Pyrra kasabasının topraklarının kuzey sınırına yakın bir yerde bulunmaktadır.

Midilli Zeytinyağı Üretim Müzesi

Zeytinyağı Üretim Müzesi

Midilli’nin merkezindeki Agia Paraskevi köyünde bulunan Endüstriyel Zeytinyağı Üretimi Müzesi, halka ait eski bir zeytin presi fabrikası içinde yer almaktadır. Zeytinyağı üretimindeki teknolojik gelişmeyi yüzyıllar boyunca ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Midilli Taksiarhes Manastırı

Taksiarhes Manastırı

1700 yılında inşa edilen bu manastır kuzey Midilli’deki Madamados’ta yer almaktadır. Lesvos’un aziz koruyucusuna adanmış olan manastır 1879 yılında restore edilmiştir. Efsaneye göre, bu kilisedeki Taxiarhes ikonunun kilden ve Orta Çağ’da korsanlar tarafından katledilen bazı keşişlerin kanından yapıldığı söylenmektedir.

Midilli Agios Therapon

Agios Therapon

Şifacı Aziz John’a adanan bu kilise Midilli’nin başkenti Mitilli’nin merkezinde yer almaktadır. Kilise, Neoklasik ve Rönesans unsurlarının etkileyici mimarisine sahip üç nefli bir bazilika olup 19. yüzyılda inşa edilmiştir ve güzel ikonlara sahiptir.

Midilli Agios Athanasios

Agios Athanasios

Burası Midilli Katedralidir. Midilli ilçesinin tam merkezinde yer alan Saint Athanasios kilisesi  17. yüzyıldan kalma olup özellikle çan kulesi Gotik unsurlara sahiptir.

Midilli Folklor Müzesi

Folklor Müzesi

Midilli’nin eski Liman Başkanlığı’nın yenilenmiş binasında yer alan bu müze, günlük yaşam nesneleri, geleneksel kostümler, kil kaplar, nadir kitap baskıları ve el yazmaları gibi Midilli’nin tarihi ve kültürü ile ilgili çeşitli öğeleri barındırmaktadır.

Midilli Klopedi Kutsal Alanı

Klopedi Kutsal Alanı

Tapınak Apollon Napaeos’a adanmış, MÖ 8. yy’a tarihlenirken son görünümünü MÖ 6. yy’da almıştır.

Midilli Bizans Müzesi

Bizans Müzesi

Kapılarını 1978’de açan bu müze bazı nadir Bizans ikonalarının yanı sıra rahiplerin kıyafetleri, çeşitli kiliselerden pano parçaları, el yazmaları, dini kitaplar ve diğer eşyalara ev sahipliği yapmaktadır.

Midilli Fosil Müzesi

Fosil Müzesi

Sigri’ye 12 km uzaklıkta, Taşlaşmış Orman’ın hemen girişinde yer alan müze 3,5 milyar yıl öncesinden gelişmiş bitkilerin ortaya çıkışına kadar dünya’daki bitkilerin evrimini sunmaktadır.

Yunan Adalarına Feribot